Lokalhistoriske billeder fra Thisted Kommune

ABH - Fra omegnen

Peter Nielsen, Hvidbjerg.

Boddum, Jegindø.

Arne Østergaard.

Henning Obel, Jegindø.

Carl Christensen, Hellerød, Hvidbjerg.

Leo Nielsen, Jegindø.

Søren Damsgaard, Jegindø.

Per Flyvholm, Jegindø.

Tage Jensen, Jegindø.

Kristen Skjoldahl, Hvidbjerg.

Mogens Bak Mose, Flovlev.

Kristen Skjoldahl, Hvidbjerg.

Thomas Nordmark, Refstorp.

Bager Skaarup, Lyngs.

Karl Lyngs, Lyngs.

Henrik Poulsen, Hvidbjerg.

Aksel Plougmann, Barslev pr. Hvidbjerg.

Chr. Bagger Nielsen, Søndbjerg.

Niels Ole Jepsen, Serup

Elias Christoffersen, Odby pr. Uglev.

Alfred Ludvigsen, Lyngs.

Peter Graversen, Lyngs.

Peder Poulsen, Oddesund N.

Anker Nielsen, Barslev.

Anker Nielsen, Barslev.

Maren Hebsgaard, Odby Skole, Uglev.

Pastor Hermansen, Hvidbjerg.

Pastor Hermansen, Hvidbjerg.

Lærer Madsen, Søndbjerg pr. Uglev.

Folmer Vestergaard, Hvidbjerg.

Dankild Frost, Lyngs.

Andre Clausen, Jegindø.

Chr. Peder Christensen, Lyngs.

Mads Chr. Madsen, Hellerød.

Bendy Paulsen, Lyngs.

Laust Sørensen, Hvidbjerg.

Marius Steffensen, Hvidbjerg.

Kr. Stig, Søndbjerg.

Manufakturhandler Kofoed, Hvidbjerg.

Folmer Sloth.

Orla Weisbjerg, Hvidbjerg. Søn ???

Ejnar Dahl Pedersen, Uglev.

Tommy Pedersen.

Jacob Hedegaard, Odby.

Aase Jepsen.

Sigrid Jepsen, Stagsted Skole, Brønderslev.

Elin Christoffersen, Odby pr. Uglev.

Inger Riis"Helleris" Uglev.

Clara Hedegaard, Hvidbjerg.

Olivia Rimmer Hansen, Hvidbjerg.

Johanne Amby, Serup pr. Uglev.

Dora Søndergaard, Jestrup Pr. Lyngs.

Grethe Vangsgaard, Lyngs.

Lisbeth Vangsgaard, Lyngs.

Sonja Wierne

Fru Ejnar Dahl Pedersen, Uglev.

Mette Marie Larsen, Hvidbjerg.

Karen Magrethe Slot, Hvidbjerg.

Larsine Steffensen

Otto Jensen, Lyngs.

Mette Korsgaard, Lyngs.

Fru Elkjær Pedersen, Hvidbjerg.

Georg Skærbæk, Lyngs.

Poul Skærbæk, Lyngs.

Peter Mortensen, Flovlev.

Slagter Thomsen, Lyngs.

Valdemar Slot, Barslev pr. Hvidbjerg.

Chr. Gade, Flovlev.

Peter Gade, Odby.

Konrad Thomsen, Hvidbjerg.

Jacob Bjerregaard, Jegindø.

Herluf Amby, Kallerup.

Herluf Amby, Kallerup.

Herluf Amby, Kallerup.

Mads Mølgaard, Jegindø.

Birgit Borgholm Kristensen og Reinhardt Ingolf Lyngs

Severin Nielsen, Jestrup Lyngs.

Ilse Jensen

Købm. K. Gade, Hvidbjerg.

Niels Aage Pedersen, Hvidbjerg.

Vitta Vestbjerg

Andrea og Henry Pinderup med barnebarn Flemming

Johannes Mortensen, Tambohus pr. Hvidbjerg.

Lærer Holm, Hvidbjerg.

Dyrlæge, Steffensen, Hvidbjerg.

Ivar Lambertsen, Lyngs.

Peder Damsgaard, Uglev.

Hans Henry Michaelsen, Hvidbjerg.

Chr. Mors, Lyngs.

Chr. Poe Madsen, Jegindø.

Johannes Dahl, Jegindø.

Johannes Slot, Lyngs.

Alfred Slot, Lyngs.

Arne Larsen

Slagter Stokholm, Hvidbjerg.

Johanne Møller/ sendes til Martin Møller Søndergaard, Flovlev.

Fru Børge Møller, Hvidbjerg.

Lis Mona Skårup og Hugo

Niels Lund Jørgensen ??

Mogens Steensgaard Gade?

Nicoline Riis, Hvidbjerg.

Gerda Petersen

Rysgaard

Fru Niels Knudsen, Lyngs. ??

Astrid Thomsen, Lyngs.

Irma Lausdahl. Hvidbjerg.

Mette Klemmesen, Lyngs.

Helga Rimmer "Sandhøjgaard" Hvidbjerg.

Elly Rimmer, Jegindø.

Hr. Stokholm, Hvidbjerg kro, Thyholm.

Niels Vigsø, Karby.

Ingeborg Larsen, Lyngs.

Åse Brandsholm, Lyngs.

Marie Thomsen, Lyngs.

Marie Hoelgaard, Flovlev pr. Hvidbjerg.

Damefrisørinde Astrid Møller, Hvidbjerg.

Bodil Meldgaard, Hvidbjerg.

Børge Damsgård, Lyngs.

Sindbjerg

Henning Pinnerup

Bagermester Henning Buskjær

Herman Thomsen, Lyngs.

Martin Mortensen

Lars Chr. Pedersen

Niels Knudsen, Lyngs.

Alfred Amby, Odby.

Carl Smed Christensen, Lyngs.

Bent Billeskov, Jestrup, Lyngs.

Henry Bjerregaard

Jacob Bjerregaard, Jegindø.

Hans Henry Michaelsen, Hvidbjerg.

Herman Thomsen, Lyngs.

Evald Larsen, Stenumlund, pr. Hvidbjerg.

Chr. Andersen sammen med 2 damer, "Ørhøjgård".

Johanne og Peder Ludvigsen

Peter Gade, Odby.

K. Kallerup.

K. Kallerup - udendørs.

Niels Thing, Hvidbjerg.

Peder Stokholm, Uglev.

Niels Husted, ??.

Rudolf Pedersen, Helligkilde, Hvidbjerg.

Kristian Riis, Lyngs.

Poul Jensen Nis, Karby.

Evald Larsen "Stenumlund" Hvidbjerg.

Harald Kjærgaard, Balling Afholdshotel. Salling.

Laust Chr. Madsen, Lyngs.

Peder Kristensen, Floulev pr. Hvidbjerg.

Johanne Bjerregaard, Tambohus.

Henning Nielsen, Jegindø.

Lars Peter Larsen, Hvidbjerg

Anders Hilligsøe, Fousing, Struer

Kaj Nielsen, Holstebro

Eigil Strange, Hvidbjerg

Orla Larsen, Holstebro

Per Frøslev Pedersen, Skive

Ole Nielsen, Hvidbjerg

Niels Erik Østergård, Mejdal, Holstebro

Mette Dahlgard og Kristian Helligsø, Hellekilde. Hvidbjerg.

Bruden Mette Dahlgaard med sin tvillingbror th. og hhv. mand, Kristian Helligsø og storebror Niels Kristian Dahlgaard tv.

Bent Kjeldgaard, Hjortdal, Fjerritslev

Erik Scleultx, Struer

Gerda/Ketty? og Børge Houmøller

BRUDEN HEDDER NANNA F. KORSGÅRD

Bruden er Kaja Andersen, Gunnar og Kaja Strømgaard, Mejrup

Poul Jensen, Hjerm

Niels Nordmark Kjær, Hvidbjerg

Lis Knudsen og Jes Pedersen, Skive

Orla Hansen, Holstebro

Ulla Nielsen, Hvidbjerg

Ulla og Ove/Ole Nielsen, Hvidbjerg

Ove Vestergård, Lyngs, Hvidbjerg.

Ove Vestergård, Lyngs, Hvidbjerg.

Hanne Smed og Preben Krohn

Johanne og Peder Ludvigsen, Hvidbjerg

Nygaard, Barslingaard Hvidbjerg

Peder Riis, "Gadegård", Lyngs.

Chr. Lausdal, Hvidbjerg.

Lille dreng ./. overkælner Carl Dahl Scharenborg, Holstebro.

Asta Henriksen, Lyngs Brugs.

Louise Andersen

Nikoline Clausen

Fru Hansen, Hvidbjerg realskole

Refererer til: Harry Hansen, Hvidbjerg.

Ingeborg Larsen, Lyngs Thyholm.

Mona Jensen

Maren Raunborg

Nicoline Nielsen ./. Helleris Møllegård.

Karen Grusgaard

Johanne Bæck, født Schelle, bosat Hellerød, død 1984.

Mariane Jensen ./. bager Jensen, Hvidbjerg.

Peter Kaas, skrædder, Lyngs

Poul Erik Luxhøj, Flovlev.

Harald Kristensen, Mors.

Kommis C. Nielsen, Uglev.

Marie Ilkjær m. datter Ellen

Holger Fomsgård "Lyngsgård" Lyngs med datter Henriette

Anna Fomsgaard - Lyngsgård, Lyngs. Med datter Henriette.

Jens Skriver, Lyngs.

Nora Pinderup, Struer.

Chr. Andersen

Irma og Frode Kristensen, telefonmontør

Kirstine Dahlgaard (født Eliassen) og Svend Chr. Dahlgaard

Asta Brandsholm, Jestrup, Lyngs.

Bager Buskjær, Hvidbjerg.

Anna Sørensen, Niels Madsen, Hellerøe pr. Hvidbjerg Thyholm.

Dagny Smed, Torp, Lyngs St..

Magda Smed, Torp, Lyngs St..

Asta Larsen, Uglev.

Kristine Thomsen, Lyngs.

Grethe / Chr. Knudsen, Lyngs.

Karen Hebsgaard, Søndbjerg, Uglev.

Edith Hebsgaard, Søndbjerg, Uglev.

Ellen Kirstine Slot/Aksel Slot, Hvidbjerg, Thyholm.

Ulla Andersen, Lyngs.

Nikoline Kristensen, Uglev.

Poul Olsen, Knudsbach Uglev.

Johanne Bjerregaard, Tambohus.

Niels Madsen, Hellerøe pr. Hvidbjerg Thyholm.

Købmand Petersen, Floulev.

Købmand Petersen, Floulev.

Chr. Kallerup, Hvidbjerg.